Buvę Virus Enter Kontrapunktas Menopolis Naujausios tendencijos Kiti  

__ Pavadinimas
Edukacinė programa vaikams ir jaunimui MENOPOLIS 2009
__ Apie
 

Vaikai animaciniuose filmukuose gelbėjo pasaulį

Jau trečią vasarą Šiaulių dailės galerijoje vaikai susirinko į kūrybinę vasaros stovyklėlę. Šiemet "Menopolio vasara su animacija" pakvietė mokslo metus bebaigiančius moksleivius išgirsti animacijos istoriją, sužinoti jos kūrimo technologijų, kurti animacinius filmukus ir muziką jiems. Edukacinius užsiėmimus vedė ne tik Lietuvos videomenininkai, bet ir svečiai iš užsienio.

Dalyvauja ne pirmą kartą

"Šiųmetis edukacinių užsiėmimų ciklas išskirtinis, orientuotas į medijų, videomeną, animaciją. Šį kartą norėjome pasiekti, kad kuo daugiau vaikų galėtų dalyvauti projekto "Menopolis" vasaros stovyklėlėje, todėl kiekvienam dalyviui leidome pasirinkti tik du užsiėmimus", - sako Šiaulių dailės galerijos vyresnioji specialistė Jurga Sutkutė.

Projekto kuratorė įsitikinusi, kad vasaros užsiėmimai padeda atsiskleisti savitai vaikų saviraiškai, naujai jiems atrasti kūrybines galias. Į Dailės galeriją vaikai rinkosi penkias dienas po dvi tris valandas.

"Čia mums labai patinka. Nors šie užsiėmimai labai panašūs į tuos, kurie vyko pernai, džiaugiamės kurdamos animacinius filmukus. Čia įgytas žinias galime panaudoti namie ir pačios taip daryti", - dalijosi įspūdžiais ne pirmą kartą "Menopolio" edukaciniuose užsiėmimuose dalyvaujančios Ragainės pagrindinės mokyklos šeštokės Radvilė ir Teofilė.

Paskaitas ir užsiėmimus vedė audiovizualinį meną studijavę ir laisvalaikiu trumpametražius filmukus kuriantys menininkai: šiaulietis Tomas Andrijauskas, vilniečiai Virginijus Malčius ir Simas Gineika, svečiai iš Prancūzijos Vaida Budrevičiūtė ir Pierr Moizan.

Kūrė iš šiukšlių

Jurga Sutkutė džiaugiasi, kad jaunųjų menininkų viešnagės Lietuvoje laikas sutapo su "Menopolio" kūrybine vasaros stovyklėle. Prancūzijoje gyvenanti Vaida su draugu Pierru pernai medijų festivalyje "Enter" kuravo trylikos menininkų parodą. Buvusio "Elnio" teritorijoje žiūrovus stebino instaliacijos, įstabūs paveikslai.

Jaunieji menininkai Prancūzijoje dirba su vaikais vasaros stovyklose. Vaida sako, kad ten, kaip ir Lietuvoje, jaunuoliams vien iš kūrybos išsiversti sunku - tenka ieškotis papildomos veiklos. Šiauliuose audiovizualinį meną studijavusi mergina po studijų bandė save realizuoti gimtajame Panevėžyje, po to Šiauliuose, vėliau išvyko į Prancūziją, tačiau neatmeta galimybės kada nors sugrįžti į gimtinę.

Šiauliuose Vaida ir Pierras, įkvėpti ekologiško meno idėjų, vaikus kvietė išsivalyti stalčius namie ir kurti animacinius filmukus iš atsineštų nereikalingų daiktų. Įvairius niekniekius, sulūžusių mechanizmų detales, net mikroschemas vaikai dėliojo ant didelio formato lapų ir kaskart šiek tiek pajudindavo, o grupės vadovas kiekvieną pakeitimą nufotografuodavo. Vėliau stop kadrų virtinė virto animacija.

Vienoje vaikų sukurtoje istorijoje pasaulį išgelbėjo trys žmogeliukai, kitoje gelbėtoju tapo paukštis, o šiukšles pakeitė pieštos gėlės. Kitą dieną vaikai savo animaciniams filmukams kūrė muziką iš garsų, kuriuos išgavo įvairiais buities daiktais. Pierrui betarpiškai su vaikais bendrauti trukdė kalbos barjeras, vaikai iš pradžių jautėsi nedrąsiai, bet padedant Jurgai ir Vaidai kūrybinė atmosfera keitėsi.

"Jaunoji karta ir Prancūzijoje, ir Lietuvoje sąmoningesnė, supratingesnė, suvokianti dabartinę ekologinę situaciją. Vaikams ir jaunimui daug aiškinama apie aplinkos taršą, jos pasekmes. Jie pakelia numestą šiukšlę, suvokia šiukšlių rūšiavimo būtinybę", - sako Pierr Moizan.

Menininkui rūpi ne tik gamtosaugos problemos. Kurdamas videomeną, žiūrovui jis pateikia savitą požiūrį į valstybės sistemą, politiką, pasaulį krečiančią krizę, žmonių susvetimėjimą. "Apie krizę tiek daug kalbama, kad ji net pradeda žmonėms įgrįsti, todėl bandau iš to pasijuokti. Nesistengiu pakeisti pasaulio, bet perkurdamas daiktus savaip juos interpretuoju, bandau kritiškai pažvelgti į apribojimus. Man kliūva, kad gamyklose žmonių santykiai nėra šilti, į darbą tenka eiti su uniforma, miestas yra nuolat stebimas vaizdo kamerų, žmonių veiksmus riboja ženklai, draudimai", - kalba svečias, mėgstantis kurti instaliacijas, performansus, manifestus gamyklose, gatvėse, kitose viešose erdvėse.

Patirtimi dalijosi "Enter" festivalio nugalėtojas

Animaciją akvarele vaikus kurti mokė videomenininkas Simas Gineika. Ant didelių lakštų jaunieji kūrėjai akvarele liejo gamtovaizdį, vėliau nupiešė ir iškirpo filmuko herojus - vabaliukus, gandrą ir dievą. Judindami juos, užsiėmimo dalyviai kūrė iliustraciją pasakai, kurią Simas buvo pasekęs.

Simas Gineika - buvęs šiaulietis, šiuo metu gyvenantis ir reklamos srityje dirbantis Vilniuje. Jis ne kartą dalyvavo medijų festivalyje "Enter", kuriame buvo pastebėtas ir apdovanotas. Pernai už originalų trumpametražį filmuką jis gavo paskatinamąjį Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus įsteigtą specialųjį prizą. Šiemet tame pačiame festivalyje trumpametražių filmų peržiūroje už poetinį vaizdo meniškumą, pristačius filmuką "Coffee Break", dedikuotą Islandijai, jam buvo skirta pirma vieta.

Gautą tūkstančio litų premiją Simas jau išleido - įsigijo akustinę gitarą, kuria žada kurti muziką animaciniams filmams. Jaunasis menininkas juos kuria laisvalaikiu, dažniausiai skiria suaugusiesiems, pasitelkdamas vaikystės prisiminimus ir pasakas.

Siauliai plius archyvas

__ Programa
Šiaulių dailės galerija kviečia į vaikų ir jaunimo edukacinių užsiėmimų ciklą –
„MENOPOLIO VASARA SU ANIMACIJA!“
2009 birželio 11 – 17 d.
Birželio 11 d. (ketvirtadienį), 12 val. „ČIA IR DABAR“ eksperimentas su kino juosta. Vadovas Tomas Andrijauskas, Šiauliai. (Kviečiame dalyvius nuo 13 metų).
Birželio 13 d. (šeštadienį), 12 val.  „ŠLAPIA ANIMACIJA“ akvarelinė animacija. Vadovas Simas Gineika, Vilnius.
Birželio 15 d. (pirmadienį), 12 val.  „STOP KADRAS“ animacijos istorija ir technologijos. Vadovas Virginijus Malčius, Vilnius.
Birželio 16 d. (antradienį), 12 val. „IŠSIVALYK SAVO STALČIŲ!“ ekologiškas menas. Vadovai: Pierr Moizan ir Vaida Budrevičiūtė, Prancūzija.
Birželio 17 d. (trečiadienį), 12 val. „IŠGIRSK“ daiktų muzika. Vadovas, Pierr Moizan ir Vaida Budrevičiūtė, Prancūzija.
Išankstinė registracija telefonais  8 - 41 52 11 61, 8 - 41 42 09 12 arba el. paštu galerija@splius.lt
Vieno užsiėmimo kaina 3 Lt.
__ Fotogalerija
__ Organizatoriai

Šiaulių dailės galerija

__ Atsiliepimai
__ Rėmėjai
Šiaulių miesto savivaldybė
__ Informacija