Buvę Virus Enter Kontrapunktas Menopolis Naujausios tendencijos Kiti  

__ Pavadinimas
Šiuolaikinio meno festivalis VIRUS'9
__ Apie
VIRUS’O DATOS IR NETIKĖTUMO LAUKIMAS
 
Koks menas gali būti įdomus ir aktualus dabartiniam jaunimui, visuomenei, patiems menininkams, kada menininkas kuria su įkvėpimu, jaučiasi reikalingas ir džiaugiasi savo kūryba, kokių aplinkybių jam reikia, o kada menas praranda savo pozicijas ir užleidžias savo vietą masinėms pramogoms ir besaikiam vartojimui?
Tokie klausimai iškyla tuomet, kai reikia nors kiek tiksliau apibrėžti kultūrinius visuomenės poreikius, kuomet reikia surengti tokį šiuolaikinio meno festivalį, kaip jau devintas tarptautinis šiuolaikinio meno festivalis VIRUS. Juk organizatorių komandai sudarant tokių didelių ir specifinių renginių programą galima smarkiai prašauti pro šalį, todėl tenka nuolat pasitikrinti prioritetus, vertybes ir savo nuostatas. Akivaizdu viena, kad tokie renginiai yra gyvybingi, turi nuolat augančią savo auditoriją ir nepamirštami iki kitų metų, jeigu jie yra atviri kūrybinėms naujovėms, rizikai ir netikėtumams. Todėl bet kokia panašių renginių organizatorių abejonė ar pasyvesnis pasikartojimas kenkia festivalio įvaizdžiui ir tęstinumui.
Akivaizdu dar viena, kad panašaus pobūdžio renginiai turi būti orientuoti į jauniausią auditoriją, būtent ši auditorija yra ieškanti, imli, pasiduodanti naujovių iššūkiams ir nuoširdžiai reaguojanti į menininkų pastangas. Šiais metais tai buvo įpatingai didelė, tolerantiška ir atvira auditorija, tai rodo viena – kad Virus festivalis turi savo stilių ir kryptį. Tarkime, kad šio renginio trūkumai ir taip visiems aiškūs, o jie dažniausiai būna dėl lėšų stygiaus, tačiau akivaizdūs ir privalumai – festivalio renginiai išplito po įvairias miesto vietas ir sales, vienur gaudė džiazas, kitus buvo mėgaujamasi užsienio rašytojų teikiamais teksto malonumais, dar kitur žiūrovai grožėjosi modernaus šokio plastika, o dar kitur tiesiog iki paryčių buvo šokama bliuzo ritmu ir t.t. Kitas privalumas, tai kelių renginių ko-produkcija, taip džiazo žvaigždžių ar eksperimentinių madų atėjo pasiklausyti ir pasižiūrėti kitame renginyje dalyvaujantys rašytojai,o štai juos jau įsidėmėjo menininkai.
Šis fenomenas yra savitas Virus’o festivalio bruožas, kuomet susimaišo erdvės, žmonės, meno rūšys ir prasmės. Gliukų teatro aktorius Benas Šarka ritualiniu ugnies, judesio, riksmo ir pelenų vaidiniu publiką nukėlė į archetipinius pojūčius ir pirmapradį chaosą, o kitas aktorius, Tomas Makaras juos jau gražino į tradicinio monospektaklio rėmus. “Fusedmarc” grupė iš Vilniaus pademonstravo puikų elektronikos ir gyvo garso sintezės būdą, o šiaulietiškoji spontaniškai susiburianti grupė “Kebab Toking” Elito kavinėje siautė jau nepripažindama jokių muzikos rūšių grynumo ir todėl susilaukė karščiausių publikos simpatijų.
Renginių įvairovės prasme buvo nuolat balansuojama tarp grynos improvizacijos, spontaniškumo ir nuosaikaus oficialumo, kokiu pavyzdžiui, buvo šiuolaikinio šokio renginys Šiaulių dramos teatre. Madų vakaras buvo iškirtinis jaunatvišku erotizmu, karnavališkumu ir entuziazmu, jį kiek sutramdė teatralizuotas ir ritualizuotas Redos ir Arūno Uogintų kolekcijos pristatymas.
Visada, įdomu, kaip plėtojasi meninio kostiumo dizaino raida, būtent šis festivalis ir suteikia galimybę pamatyti geriausius tokio meno pavyzdžius, iš vienos pusės, matome Vilniaus dailės akademijos preciziką ir pastangas atsiliepti į dabartinio pasaulio įššūkius, iš kitos pusės, susiduriame su vietinių kūrybingų gimnazistų ir moksleivių gaivalingumu ir noru išreikšti save ne tik mintimis, bet ir kūniškai. Toks Virus’as – intelektualus, karnavališkas, meditatyvus ir ritualinis, kūniškas ir virtualizuotas, kadangi toks šiuolaikinis menas ir juo labiau, toks dabartinis pasaulis.
Kitais metais vyks jau dešimtas Viruso festivalis, organizatoriams teks pateisinti festivalio testinumą simbolizuojančią datą, o miestiečiai ir svečiai gali jau dabar ruoštis provincialumo uždangas blaškančiai šiuolaikinio meno atakai. Pagaliau toks menas ir reikalingas, toks jis laukiamas – kaip įššūkis, išbandymas ir aktualioji gyvenimo erdvė. Praradęs savo aktualumą jis tampa tik tradicija ir pasikartojimu, tačiau kaip suderinti apvalias datas ir netikėtumus?
 
Virginijus Kinčinaitis
__ Programa
IX tarptautinis šiuolaikinio meno festivalis VIRUS
Lapkričio 12 - 21 d.
Šiaulių dailės galerija, Vilniaus g. 245
 
Programa
 
 
Lapkričio 12 d., penktadienis
 
17.00 val. VIRUS ART Vaizduojamojo meno paroda
„The Best of the Best of All of Us“.
Dainius Liškevičius, Algis Lankelis, Andrius Kviliūnas, Gintautas Trimakas, Alvydas Lukys, Valdas Ozarinskas, Jurgita Remeikyte, Alma Skersyte, Ramūnas Alminas, Egle Ridikaitė, Vilius Vanagas, Gytis Skudžinskas, Izrailas Baroti, Remigijus Treigys, Linas Rimša, Gediminas Laurinavičius, Mindaugas Šnipas, Mindaugas Špokauskas (Špokas), Jurga Barilaitė, Kęstutis Gintalas, Evaldas Jansas, Aistė Kirvelytė, Agilė Mažonaitė ir kt. Kuratorius Darius Gerasimavičius. Šiaulių dailės galerija.
18.00 val. VIRUS CINEMA Siurealistinė animacija N-18. Šiaulių dailės galerija.
20.00 val. VIRUS MUSIC Grupės “fusedMARc” koncertas (Vilnius). Šiaulių dailės galerija.
22.00 val. VIRUS RELAX. Kavinė „Elitas“. 
 
 
Lapkričio 13 d., šeštadienis
 
16.00 val. VIRUS MEETING Susitikimas su 2004 m. Lietuvos dailės atstovais San Paulo bienalėje Gintautu ir Mindaugu Lukošaičiais.
16.30 val. VIRUS MEDIA Kauno multimedijos meno festivalio CENTRAS4 pristatymas. Multimedijos projektas "readERRor". Šiaulių dailės galerija.
18.00 val. VIRUS CINEMA XX a. kino underground‘as. /Trans-seksualus Andy Warhol‘o kinas, etc./ N-18. Šiaulių dailės galerija
20.00 val. VIRUS RELAX Kebab Toking. Kavinė „Elitas“. 
 
 
Lapkričio 18 d., ketvirtadienis
 
19.00 val. VIRUS DANCE Šiuolaikinio šokio programa.
Vyčio Jankausko šokio trupės spektaklis "Nuskendęs slėnis". (2004 m. LR kultūros ministerijos premija “Auksinis scenos kryžius” už geriausią choreografiją).
Airos Naginevičiūtės šiuolaikinio šokio spektaklis “Processus”.
(2003 m. LR kultūros ministerijos bei teatro sąjungos premija už geriausią choreografiją). Šiaulių dramos teatras.
 
Lapkričio 19 d., penktadienis
 
14.00 val. VIRUS TEXT Tarptautinis literatūrinis renginys „Europos literatūros dienos Šiauliuose“. 14.00-19.00 val. dalyvauja: Barbara Frischmuth, Mykolas Sluckis, Markas Zingeris, Cornelius Hell, Rut Bernardi, Jurga Ivanauskaitė, Birutė Jonuškaitė, Markus Roduner. Šiaulių dailės galerija.
18.00 val. VIRUS JAZZ Geriausio Europos fleitininko Ronald Snijders (Olandija) projektas „WEST BY WEST“. Šiaulių kultūros centras. Koncertą pristato “Remigijaus akcija”.
20.00 val. VIRUS THEATRE Monospektaklių vakaras.
Tomas Makaras „Palata nr. 6“, Benas Šarka „Pelenai“. Teatro fabrikas „Garsioji tyla“. Šiaulių dailės galerija.
22.00 val. VIRUS RELAX Kebab Toking. Kavinė „Elitas.
 
 
Lapkričio 20 d., šeštadienis
 
14.00 val. VIRUS TEXT Tarptautinis literatūrinis renginys „Europos literatūros dienos Šiauliuose“. Dalyvauja: Alois Hosching, Sigitas Parulskis, Cornelius Hell, Rose-Marie Pagnard, Jolita Skablauskaitė, Vytautas Bikulčius. Šiaulių miesto filharmonija.
19.00 val. VIRUS FASHION IX - asis alternatyvios mados festivalis.
Quests: R&A Uogintai a la Door‘ys, JBC, VDA. Šiaulių dailės galerija. Įėjimas 5 Lt.
22.00 val. VIRUS PARTY DJai: MIKAEL NORDGREN aka D‘Malicious (Švedija), M Key & Vidis (Kitoki, Lietuva). Šiaulių dailės galerija. Įėjimas 10 Lt.
 
 
Lapkričio 21 d., sekmadienis
 
11.00 – 13.30 val. VIRUS TEXT Tarptautinis literatūrinis renginys „Europos literatūros dienos Šiauliuose“. Dalyvauja: Dumenic Andry, Juozas Erlickas, Herkus Kunčius, Markus Roduner. Kavinė „Pegasas“.
 
 
Rėmėjai: Šiaulių miesto savivaldybė, AB „Šiaulių energija“, Šiaulių regiono TV „Splius“, dienraštis „Šiaulių kraštas“, Saulės radijas, Šiaulių dramos teatras.
 
Organizatoriai: VO „Menininkų klubas“, Šiaulių dailės galerija, Vš.Į. “Remigijaus akcija”.
 
Periodiškai rengiamas didžiausias ir profesionaliausias šiuolaikinio meno ir avangardinės mados festivalis Šiaurės Lietuvoje Virus yra teminis vizualinių menų, modernaus šokio, teatro, muzikos, gatvės meno ir mados projektas, kurio metu realizuojamos perspektyvios šiuolaikinių meno rūšių sintezės galimybės.
 
 
 
__ Fotogalerija
__ Organizatoriai
Rengia: Šiaulių dailės galerija, VO „Menininkų klubas“, Šiaulių universitetas
__ Atsiliepimai


Šaltinis: Laikraštis Šiaulių kraštas
No. 265 (3934)
Publikacijos data: 2004.11.15
Autorius: Vita MORKŪNIENĖ


Šiaulių devintasis šiuolaikinio meno festivalis VIRUS nebeišsitenka vieno savaitgalio rėmuose. Penktadienio ir šeštadienio vakarais pasiūlęs plačią renginių programą, VIRUSAS tęsis dar keturias šios savaitės dienas.Vienintelis, didelis ir labai naudingas
Festivalį rengia Šiaulių dailės galerija, Menininkų klubas, Šiaulių universiteto Kultūrinės antropologijos centras. VIRUSO pradininkai: šiauliečiai menininkas Paulius Arlauskas, menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, grupė DAMOI (Darius Gerasimavičius, Modestas Ežerskis iš Vilniaus).
Rengėjų teigimu, Šiaulių mieste labai trūksta eksperimentinio pobūdžio meno renginių, todėl VIRUSAS yra labai reikalingas: skatina energingiau ir kryptingiau domėtis naujomis šiuolaikinio meno galimybėmis ir priemonėmis, ugdo atvirumą šiuolaikiniam menui.VIRUSAS yra vienintelis, didžiausias Šiaurės Lietuvos šiuolaikinio meno festivalis, kuriuo siekiama supažindinti Šiaulių gyventojus ir svečius su naujausiomis šiuolaikinio meno tendencijomis vizualinių menų, teatro, gatvės meno, modernaus šokio, mados ir elektroninės muzikos srityse.
Festivalis nuo pirmųjų metų skatina kūrybiškumą, eksperimentą, "pasivaikščiojimą" paribiais, skatinantį įvairių kartų kūrėjus, tradicijų sekėjus diskutuoti, aiškintis požiūrius ir meno kriterijus.
Labai svarbus yra edukacinis šio festivalio akcentas - rengiamos konferencijos, seminarai, diskusijos, prezentacijos.
Pramoginiu, masiniu šio festivalio akcentu jau kelerius metus iš eilės yra eksperimentinės meninės mados šou, kuriame dalyvauja menininkai ir rūbų dizaineriai, kostiumą suvokiantys kaip unikalų meno objektą.
Parodo meno pakraščius
Devintasis VIRUSAS prasidėjo gausia šiuolaikinio meno paroda "The best of the best of all of us" ("Geriausieji iš geriausiųjų iš mūsų visų").
"Šiaulių kraštui" parodą pristato jos kuratorius Darius Gerasimavičius (Vilnius):
- Paroda pažymime grupės DAMOI dešimtmetį.
Grupės karjerą prieš 10 metų pradėjome būtent Šiauliuose ir esame surengę čia per dešimt parodų. Šį kartą dalyvauti parodoje pakvietėme savo draugus, bendraminčius arba visiškai priešingai negu mes dirbančius menininkus, su kuriais meno arenoje reiškiamės jau 10 metų.
Paroda skirta parodyti meno pakraščius. Autoriai ir jų kūrybos rezultatai balansuoja tarp meno ir nemeno, tarp ironijos ir saviironijos, tarp žaidimo ir tikrumo, tarp nykimo ir tvėrimosi. Visus juos vienija sąžiningo kalbėjimo principas.
Juokai juokais, tačiau parodos autoriai tikrai yra Lietuvos meno žvaigždės: Dainius Liškevičius, Algis Lankelis, Jurga Barilaitė, Eglė Ridikaitė, Andrius Kviliūnas, Gytis Skudžinskas - per dvidešimt autorių. Jų pateikti darbai kuria išsamų šiuolaikinės Lietuvos dailės vaizdą.
Suteikia bendravimo ir įspūdžių
Penktadienio vakarą Šiaulių dailės galerijoje dar buvo demonstruojama siurrealistinės animacijos programa ir koncertavo jauna, šiauliečiams dar nematyta, tačiau Vilniuje sparčiai kylanti grupė "fusedMARc".
Kaip ir ankstesniais metais, festivalyje dalyvauja Lietuvos ir užsienio menininkai. Dailės galerija tampa kūrybinės komunikacijos, įspūdžių vieta, kurioje susitinka praktikai ir teoretikai, dailininkai ir filosofai, muzikai ir videomenininkai, šokėjai ir poetai.
Šeštadienio popietę į susitikimą pakvietė Mindaugas Lukošaitis - jaunas menininkas, 2004 metais Lietuvos dailei atstovavęs prestižinėje San Paulo bienalėje.
Gūdžių Kurtuvėnų miškų gyventoju prisistatęs menininkas, dalijosi savo trumpos, bet ryškios biografijos detalėmis, neslėpė savo dygaus, nenuspėjamo ir nestandartinio būdo, sukeliančio gyvenimiškų nepatogumų, bet gimdančių savitą pasaulio matymą ir jo realizavimą.
Auditorijai, kurioje vyravo jauni veidai, suprantamas buvo Mindaugo kalbėjimas, jo tekstas ir potekstės, liudijančios gamtos apdovanoto menininko jautrumą, reiklumą, poreikį ne tik plačiai matyti, bet ir giliai suprasti, adekvačiai vertinti save šiuolaikinio meno kontekste.
Galerijoje yra surengta ir Mindaugo Lukošaičio piešinių paroda, kurią matė ir San Paulo bienalės žiūrovai.
Informuoja ir intriguoja
Šeštadienio vakarą Dailės galerijoje pristatyta jau kelerius metus Kaune veikiančio multimedijos informacijos centro veikla. Jo vadovas Gediminas Banaitis sakė, kad pirminis centro tikslas buvo telkti ir teikti informaciją apie šiuolaikinį meną, apie kūrėjus ir projektus.
Per keletą metų centro veikla įgijo kitą pobūdį: tapo akivaizdu, kad reikia labiau propaguoti ir skatinti patį šiuolaikinį meną, jo kūrimą, o ne informaciją. Imti rengti multimedijos ir muzikos festivaliai.
Ketvirtojo multimedijos festivalio CENTRAS 4 idėja buvo ištraukti viešumon žmones iš namų laboratorijų, kurie iki šiol nėra žinomi. Pasirodė, kad tokių žmonių yra labai daug.
Galerijoje parodyta dalis šio festivalio projektų.
VIRUS CINEMA šeštadienio programoje - XX amžiaus kino andergraundas. Po Žano Ženė filmo, skirto transseksualumo problemoms, ta pačia tema su VIRUSO auditorija kalbėjosi filosofas Gintautas Mažeikis.

__ Rėmėjai
Remia: LR Kultūros ministerija, Šiaulių miesto savivaldybė, AB „Šiaulių Energija“, dienraštis „Šiaulių kraštas“, TV Splius, muzikos prekių parduotuvė „YAMAHA“, AB „Gubernija“.
__ Informacija