Buvusios Atgal<<

__ Pavadinimas
Tarptautinis dailės festivalis ANIMA MUNDI 2015
__ Apie

Šiaulių dailės galerijoje prasidėjo tarptautinis meno festivalis „Anima Mundi 2015“. Trečią kartą rengiamas meno festivalis šiemet vyksta net dviejose šalyse – Lietuvoje ir Gruzijoje. Šis festivalis – tai ir proga pasiklausyti įdomių pranešimų apie kitų šalių kultūros ir meno įdomybes, kurias skaitys festivalio dalyviai tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio. „Anima Mundi 2015“ organizuoja „Holistinis judėjimo teatras“ bendradarbiaudamas su Gruzijos Nacionaliniu muziejumi ir Šiaulių dailės galerija. 

Apdovanoti konkurso nugalėtojai
Visi festivalio menininkai su savo darbais dalyvavo meno konkurse, kurio laimėtojus išrinko tarptautinė vertinimo komisija. Tradiciškai laimėtojai apdovanoti per festivalio atidarymą. Antrosios vietos laimėtoju tapo Indonezijos jaunosios kartos menininkas Rayo Denanda. Pirmosios vietos prizas šį kartą iškeliaus į Švediją – juo apdovanotas menininkas Kent Wahlbeck. Abu menininkai festivalyje dalyvauja jau antrą kartą. 
„Labai džiaugiuosi, vėl atvykęs į Lietuvą. Šiauliai man šiek tiek primena miestą, kuriame gyvenu Švedijoje. Ačiū už šią galimybę“, – dėkojo konkurso pirmosios vietos laimėtojas Kent Wahlbeck.
Šių metų festivalio tema „Lietuva – Gruzija. Istorijos jėga“. Tokia festivalio tema pasirinkta ne atsitiktinai: šiemet sukanka lygiai 520 metų nuo pirmųjų užfiksuotų Lietuvos ir Gruzijos užsienio politikos pėdsakų.

Kviečia prisijungti visus miestiečius ir svečius
„Labai apgailestaujame, kad dėl susiklosčiusių aplinkybių ne visi festivalio dalyviai galėjo atvykti į Šiaulius. Dalis iš jų prie projekto prisijungs tik Tbilisyje. Vis dėlto nors ir ne visi galėjo atvykti patys, tačiau jų darbai čia ir kviečiame su jais susipažinti“, – sakė festivalio koordinatorė Zita Vilutytė. 
„Anima Mundi 2015“ Šiauliuose tęsis visą savaitę. Festivalio dalyvių darbų parodą galima išvysti Šiaulių dailės galerijoje. Tarp eksponuojamų darbų ir per praėjusių metų festivalį visų dalyvių kartu tapytas paveikslas. Festivalio metu Šiaulių apskrities P. Višinskio bibliotekoje vyks tarptautinė konferencija, pleneras Šiaulių kultūros centre bei kitose miesto erdvėse, meno dirbtuvės, prie kurių kviečiami prisijungti visi šiauliečiai ir miesto svečiai.

Menininkai-pranešėjai
Vos tik įžengus į Šiaulių dailės galeriją ir užkopus į antrąjį aukštą iš karto galima pastebėti, kad ant baltų sienų – kūryba ne iš lietuviškojo aruodo. Čia pastebime ir makabriškus, tamsius nejaukius pasaulio ir kūno vaizdinius, o kitame kampe – švelnų ir perregimą sodrių spalvų pataluose baltuojantį moters siluetą arba „šilkines“ spalvingas amazones ir pastelinio sapniškojo, prisiminimų pasaulio figūras. Dar prieš atidarymą festivalio dalyviai buvo bebaigią paskutinius darbus, akcentus. Ir štai – svečiai iš užsienio trumpai apie save.

Kent Wahlbeck (Švedija): 
– Mano kolekcijoje – šilko atspaudai. Štai vienas iš mano paveikslų vadinasi „Kaimynas“. Tu niekada negali nulemti, koks žmogus gyvens šalia tavęs. Dažnai nė nesusimąstome turėdami gerus kaimynus, kad pasaulyje yra įvairiausių žmonių, kurie į tavo gyvenimą gali atnešti ne tik gero, bet ir daug blogo. Taip pat skaitysiu pranešimą, kurio tema atskleidžia Švedijos istoriją. 200 metų gyvename taikioje šalyje, tad kyla klausimas, kas nutinka, kai gyveni laimingas. Turime daugybę savo ambasadorių pasaulyje – atletų, tapusių pasaulinio garso meno ikonomis. Tad švedai, atrodo, yra apsėsti idėjos tapti garsūs. Yra kita pusė – kai bendruomenėje negatyviai traktuojama individualybė ir jos sėkmė, pasisekimas. Tai vadinamasis „the law of Jante“ fenomenas.

Bahrull Marta (Indonezija):
– Daugiausiai mano kūryba naudojama albumų viršeliams ir plakatams (sunkiojo metalo grupėms) iš viso pasaulio – tiek Europos, tiek JAV. Savo kūryboje derinu fotografijos ir piešinio technikas. Man patinka vadinamasis tamsusis menas. Jis nėra populiarus mano gimtojoje šalyje. O mano stilius yra abstraktus ir siurrealistinis. Tad stengiuosi įžengti į globalųjį pasaulį ir šis festivalis yra puiki galimybė tai padaryti, pasisemti patirties, užmegzti ryšius.

Elmira Shokr Pour (Iranas)
– Esu ne tik tapytoja, bet ir rašytoja. Esu plataus profilio menininkė, mano piešiniuose viskas susiję su moterimi ir nevienoda jos padėtimi pasaulyje. Pati esu moteris ir puikiai žinau, ką reiškia būti ja. Moters padėtis šiandieniniame pasaulyje yra gana sudėtinga. Kaip žinote, Artimuosiuose Rytuose vis dar egzistuoja moterų nelygybė ir diskriminacija. Tad savo darbuose stengiuosi vaizduoti turtingą moterų vidinį pasaulį, jų nuostabius sugebėjimus, talentus. Moterys itin susijusios su gamta ir gyvybe. Kaip Irano šalies moteris siekiu parodyti, kaip visos žvelgiame į pasaulį ir kas esame.
Tamara Tsereteli (Gruzija):
– Esu studentė, meno kritikė. Šiame festivalyje ir atliksiu minėtą darbą. Taip pat skaitysiu konferencijoje pranešimą „Nuo asmeninio individualizmo iki nacionalinio tapatumo: ekspresijos būdai“. Pranešime pristatysiu Gruzijos meną ir kultūrą, tradicijas, senovės meno tendencijas. Kalbėsiu ne tik apie vaizduojamąjį meną, bet kitus žanrus, pavyzdžiui kinematografiją ir t. t. Ir pažymėsiu, kas mūsų šalies šiandieninę kultūrą padarė unikalia ir išskirtine.
Isao Tomoda (Japonija):
– Prieš daugelį metų bandžiau būti abstraktus, vis keičiau savo profilį. Mano kūryba yra lengva, šviesi, mane domina žmogus, kartais piešiu savo draugus, kartais kažkur matytus veidus. Per daug negalvoju. Kuriu čia ir dabar, iš prisiminimų. Kartais pradėjus piešti išryškėja abstrakti figūra, o po to netikėtai išryškėja senai pažinotas, draugas, bičiulis. Kaip matote, mano darbuose dominuoja veidas. Nenoriu vaizduoti tamsiosios gyvenimo pusės, o juk gyvenimas yra visoks kaip ir žmogus. Konferencijoje pažymėsiu ryškiausius savo šalies kultūros ir meno momentus. Pavyzdžiui, Japonija gyveno labai taikingoje, laimingoje, vadinamojoje Edo eroje (1608 – 1868). Jos metu gimė išties didis menas. Apie ją ir vėlesnes eras bus kalbama mano pranešime.

Ramunė DAMBRAUSKAITĖ

Šiaulių naujienų archyvas

__ Fotogalerija
Šioje galerijoje nėra nuotraukų
__ Atsiliepimai
__ Organizatoriai
__ Rėmėjai