Buvusios Atgal<<

__ Pavadinimas
Larso Strando (Norvegija) tapybos paroda UŽ HORIZONTO
__ Apie

Šiaulių dailės galerijoje (Vilniaus g. 245, Šiauliai) spalio 15 d., 17 val. buvo atidaryta Norvegijos menininko Lars Strand paroda „Už horizonto“. Paroda veikė iki lapkričio 11 d.

UŽ HORIZONTO

Larsas Strandas – švedų kilmės Norvegijos menininkas. Larsas studijavo meną Oslo Nacionalinėje menų akademijoje. Jau daugelį metų menininkas tyrinėja spalvos diapazono ribas. Kaip sako pats autorius, jo kūrybai būdinga „polichrominė monochromija“: iš toli tarytum vienatoniai, pažvelgus iš arti kūriniai tampa daugiaspalviai, skirtingi savo tekstūra ir faktūra. Menininko kuriamas paprastumas tapybos kūrinyje iš tiesų yra kompleksiškas ir sudėtingas, o rezultatas – meditatyvus. Kūriniuose juntama nuolatinė nuoroda į asociatyviai suvokiamą horizonto liniją. Larsas savo darbuose įkūnija šiaurės Europos tautoms būdingą kantrybę, tikslumą ir santūrumą. Tačiau šis santūrumas yra ir provokuojantis – jis kelia įtampą, rezonansą ir vibruojančios sąmonės iliuziją.

Atrodytų, kad Larso Strando kūriniai nereprezentuoja nieko, kad tai tik monotoniškais dryžiais nutapytos drobės, tačiau jų esmė yra kerinti. Naratyvo nebuvimas kūriniuose nepastebimai užburia publiką: svarbiau yra tai, kas vyksta su žiūrovu, o ne tai, kas vaizduojama ant drobės. Strando kūriniai – tai tam tikras atsidavimas lėtai ir ramiai egzistencinės tėkmės refleksijai, kviečiančiai žiūrovą matyti, jausti ir galvoti.

Tapybinis menininko transcendentinės estetikos įkūnijimas kūriniuose primena atsipalaidavimo akimirkas postmoderniosios kultūros mutacijų fone ir nuolat besitraukiančio laiko erdvėje.

Strandas siūlo individualizuotą erdvės ir laiko konfigūraciją, kurioje svarbu pamatyti santykius tarp to, kas matoma ir nematoma. Kiekvienu atveju tai atskiras pokalbis, kuomet autorius kviečia žiūrovą defragmentuoti savo sąmonę ir savanaudiškai universalizuoti asmeninį pasaulį, bandant vėl jį išreikšti „iki pat galo“ – taip, kad kitiems daugiau nieko neliktų.

Horizontas yra labai būdingas Larso Strando kūrybai. Menininkas kviečia kiekvieną pažvelgti ten, kur anksčiau nebuvo galimybės. Horizontas, kaip nerealizuotų ir neįgyvendintų svajonių ir troškimų simbolis, su narkotine jėga vilioja nusivylusias sielas persikelti į siurrealistines būsimų permainų iliuzijas. Pasaulis už Strando horizonto nėra iki galo aiškus nei pačiam autoriui, nei žiūrovui – kartais jis leidžia nusiraminti, o kartais nuveda į fatališkai egzistencinius apmąstymus.

etaplius.lt archyvas

__ Fotogalerija
Šioje galerijoje nėra nuotraukų
__ Atsiliepimai
__ Organizatoriai
__ Rėmėjai