Buvusios Atgal<<

__ Pavadinimas
Sigito Prancuičio paroda KARŠTAS SNIEGAS
__ Apie

Parodos atidarymas įvyko 2013 m. spalio 30 d. Šiaulių dailės galerijoje.

S. Prancuitis: „Prieš kokius metus pagalvojau: kodėl negalima surengti būtent tokios parodos atminimui tų mirusių žmonių, nors nesu girdėjęs, kad kas nors tokią vieno autoriaus darbų parodą surengtų Šiauliuose ar net Lietuvoje.“

„Karštas sniegas“
Šiaulių dailės galerijoje atidaryta S. Prancuičio kūrybos paroda „Karštas sniegas“ daugeliui šiauliečių jo tapybos gerbėjų buvo visiškai netikėta, nors jie dailininko personalinėse, o ir kitokiose parodose jau buvo matę vieną jo tapytą aktą. Bet kad tų aktų S. Prancuitis nutapė tiek daug ir tokių įvairių – vargu ar įtarė.
Kita vertus, šiek tiek nustebęs buvo ir pats autorius:
- Kai kuriuos iš šių darbų aš pats antrą kartą po to, kai jie buvo nupirkti, pamačiau, o patį pirmąjį aktą „Baltiniai obuoliai“ – net po 35 metų.
Neblogai jie čia atrodo. Juk žinote, kai dirbtuvėje dirbi, matai ir net neįsivaizduoji, kaip jis atrodys parodoje išeksponuotas.
- Kodėl būtent šiemet nusprendėte surengti aktų parodą?
- Ne aš sugalvojau ją surengti. Tai kolekcininkas, kuriam priklauso visi šie aktai, nusprendė juos parodyti, nes šiaip jų niekas nemato.
Tą patį pirmąjį aktą, nutapytą 1978 metais, kolekcininkas parodoje įsigijo, o vėliau pradėjo aktus užsakinėti, todėl per daug metų ši kolekcija ir gavosi vieninga. 
Galiu pasakyti, kad visi šie aktai tapyti pagal kolekcininko skonį. Nors aš irgi turėjau laisvę tapydamas. Sakykim, pasakau kolekcininkui temą - „Valkirija“, jis sutinka, jei tik tai bus aktas. 
O kas yra Valkirija? Mirties deivė, kuri neša žuvusiųjų sielas į Valhalą, o mano deivė – kiek kitokia ir nuoga...
Ir kiti aktai - mitologinių temų variacijos. Parodoje eksponuojama šešiolika darbų ir gal apie dešimt mano aktų dar likę pas kolekcininką.
- Sudėtinga tapyti aktus?
- Kur jau. Aš čia žaidžiau. Antra, ką iš tos moters beišpeši – arba nuoga stovi, arba nuoga guli, ir viskas. Tai ir pradedi žaisti.
Pozuotojų tam man nereikia: kai nuo studijų laikų įmuši ranką – problemų nėra, nes aš visas moteris ir taip matau kaip nuogas. Juokauju... 
- O kaip parodoje atsirado manekenai?
- Dailės galerijos darbuotojai pasiūlė taip žaismingai padaryti, kad salėje ratu apžiūrint aktus, kas nors būtų ir jos centre. Aš ir padariau gryną improvizaciją Ledi Gagos ir panašiomis temomis. 
Menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis apie S. Prancuičio darbų kūrybos parodą „Karštas sniegas“: 
„Sigito antakiai valiūkiškai kilnojasi, todėl atkreipkite dėmesį į kūrinių pavadinimus – jie intriguoja, stebina. 
Kai tik su Sigitu pradedame aptarinėti kokią kultūros, mitologijos ar panašią temą, tai dažniausiai pokalbis baigiasi jo žodžiais „Tai kaip tu nežinojai?“ Viską jis žino, skaito, tapo ir yra labai kryptingas, labai nuoseklus kultūros atminties puoselėtojas. Iš čia tokie labai platūs kultūriniai iš jo kūrinių pavadinimai, turiniai, metaforos, tik reikia mums patiems tas Sigito knygas perskaityti, kad galėtume į tą dialogą su jo kūriniais įsipainioti.“

Šiaulių naujienų archyvas

__ Fotogalerija
Šioje galerijoje nėra nuotraukų
__ Atsiliepimai
__ Organizatoriai
__ Rėmėjai