Buvusios Atgal<<

__ Pavadinimas
Tarptautinis menų festivalis Parnu mieste B3
__ Apie

B3 tai profesionali, tarptautinė teminė trijų Baltijos šalių draugaujančių miestų Piarnu, Jelgavos ir Šiaulių menininkų paroda. Šių miestų menininkų parodos jau buvo surengtos Šiauliuose (1998 m., 2001 m., 2004 m.), Jelgavoje (1999 m., 2002 m., 2005 m.), Piarnu (2000 m., 2003 m.) ir jau turi gilias tarptautinio meninio bendradarbiavimo tradicijas. 2005 m. Piarnu miesto savivaldybės kvietimu buvo surengta vieno ryškiausių Šiaulių miesto menininkų Romano Vilkausko personalinė paroda Piarnu miesto dailės galerijoje, 2005 m. Šiauliuose surengtame metalo laužo skulptūrų plenere „Kontrapunktas 2“ dalyvavo estų menininkas iš Piarnu Ullar Kallau, 2005 m. Šiaulių ir Piarnu menininkai dalyvavo Jelgavos gatvės skluptūrų plenere.

 

Šiauliečių lėktuvėlis nusileido Pernu 

Šiaulių menininkų desantas nusileido tradiciniame, šiemet Pernu (Estija) vykusiame meno festivalyje "B3", kuriame susitinka trijų draugaujančių Baltijos miestų - Šiaulių, Jelgavos ir Pernu - menininkai. Kitąmet šiųmečiai dalyviai žadėjo susitikti Saulės mieste.

Paveiksluose - miesto planas ir asfalto fragmentai

Lietuvių delegacijos vadas - Virginijus Kinčinaitis. Jaunųjų menininkų būrys - Geistė Marija Kinčinaitytė, Jurga Sutkutė, Dalius Jonaitis, Donata Jansonaitė, Viktorija Mostavičiūtė, Mindaugas Kundrotas, Dovilė Varanavičiūtė, Simona Šveikauskaitė, Edgaras Pisčikas ir Andrius Grigalaitis - modernioje Pernu viešojoje bibliotekoje pristatė fotografijų parodą. "Sunkioji artilerija" - Vidmantas Zarėka ir Asta Jurevičiūtė - tapė didžiulio formato darbus aliejumi, o kuriant skulptūrinį objektą aikštėje prisijungė ir skulptorius Jonas Vaitkevičius.

Pleneras vyko šešias dienas. Oras ne visada oras buvo palankus - pliaupė lietus, pūtė smarkus vėjas. Menininkams pleneruose skiriamas ribotas laikas ir jie negali kurti tik tada, kai sąlygos palankios, todėl tapybos misiją, apsiginklavus didelėm mentelėm, įvykdyti teko per dieną. Du metrinius paveikslus Vidmantas Zarėka tapė nuo dešimtos ryto iki pirmos nakties. Antrąjį paveikslą kurti padėjo Asta Jurevičiūtė. V. Zarėkos sukurtame Pernu plane vietiniai gyventojai ieškojo savo gyvenamosios vietos bei mėgavosi ekspresyvia išraiškinga abstrakcija, kurioje buvo galima įžvelgti suskeldėjusio, įdomių faktūrų asfalto fragmentus.

Lėktuvėlis įkūnija daug reikšmių

Šiaulių menininkai skulptūrinį objektą buvo pasišovę kurti savo rankomis. Nors patirties virinti metalą jie buvo įgiję metalo laužo skulptūrų plenere "Kontrapunktas", vis tiek mokėsi, kaip reikia suvirinti skardą, kad nepradegtų. Įgūdžių neprireikė, nes karkasą suvirino estų firma. Estų skulptorius Rait Pärg, kuriam polistireną skulptūrai pjaustė gamykloje, stebėjosi, kodėl lietuviai nusprendė virinti patys, kai yra firmos, kurios darbą gali atlikti su specialia įranga. "Estai nežino, kaip mes metalo laužo pleneruose vargstame ir viską patys darome. Jų nuomone, užtenka turėti gerą idėją", - sako Jonas Vaitkevičius. 

Idėja turėjo būti paprasta, įgyvendinta greitai, skulptūra - stabiliai stovinti aikštėje. Daug idėjų atkrito, todėl buvo nuspręsta kurti lėktuvą.

"Kai gryninome idėją, galvojome, ar ją kreipti politine, ar ekonomine linkme, ar palikti neutralią, kad įgytų platesnę prasmę. Iš pradžių norėjome lėktuvėlį susieti su vaikystės prisiminimais, žaislu, išlankstytu iš mokyklinio sąsiuvinio, o atvykus į Pernu kilo noras sukurti monumentalią skulptūrą. Kaip tik tuo metu įvykusi aviakatastrofa Atlanto vandenyne sustiprino tikėjimą, kad tai, ką darome, yra tarsi vykstančių įvykių rezonansas", - aiškina Vidmantas Zarėka.

"Lėktuvėlis - tarsi vaikystės atgarsio ir modernių technologijų, esančių naujame bibliotekos pastate, sąsaja. Galima įsivaizduoti, kad jis sklendžia iš bibliotekos. Jis gražiai derėjo prie šiuolaikiško griežtų linijų stiklo ir metalo konstrukcijų pastato. Interneto svetainėje Pernu biblioteka savo simboliu pasirinko būtent mūsų sukurtą lėktuvėlį", - kalbėjo Asta Jurevičiūtė.

Skulptūros - ne į metalo laužą

Estų skulptorius Üllar Kallau, "Kontrapunkte" pristatęs šokiruojančių modernaus meno darbų, festivalyje "B3" irgi nustebino - mišria technika sukūrė tris besišlapinančius berniukus, simbolizuojančius Baltijos seses ir Briuselio simbolį. Autorius šmaikštaudamas siūlė atpažinti, kuris berniukų yra lietuvis, o dar įvairesnių skulptūros reikšmių atsirado po to, kai ji buvo pastatyta ir ant postamento buvo užrašytas festivalio pavadinimas "B3".

Festivalis vyksta trijose Baltijos šalyse pakaitomis. Kitąmet dalyviai turėtų rinktis Šiauliuose, jeigu krizė visai neužspaus. Šiųmečiai kūriniai pusę metų stovės Pernu aikštėje. "Skirtingai nei Šiauliuose, požiūris į meno kūrinius Estijoje yra pagarbesnis. Ten jie turi savo vietą, yra prižiūrimi. Saugomi net mažiau patvarūs darbai. Paradoksas - kitame mieste mūsų menininkų darbai stovi reprezentacinėse vietose, o Šiauliuose jie kai kurių mūsų politikų net nelaikomi menu", - svarsto Asta.

Trys Baltijos šalis simbolizuojantys Briuselio simbolį atitinkantys berniukai "sisioja" tiesiog aikštėje, tad vanduo, nespėdamas susigerti, bėgo į gatvę.

Asmeninio archyvo nuotr.

"Negi projektui estai skirtų 10 tūkstančių kronų (apie du tūkstančius litų), o po to pažaidę išmestų, kaip išmetamos į metalo laužą mūsų "kontrapunktiškos" skulptūros", - priduria V. Zarėka. "Mūsų idėjos gal net geresnės, darbai užbaigti", - tęsia Jonas.

Plenere lėktuvėlio autoriams kilo idėja ateityje jį apklijuoti ne laikraščių pavadinimais, o vietoj jų panaudoti Europos Sąjungos konstituciją. "Nebrangų estetišką, išraiškingą monumentą iš plieno galima būtų pastatyti Šiauliuose, naujoje bulvaro dalyje. Tai būtų intelektualesnio lygio atsvara Tilžės gatvės stotelėse stovinčioms banalybėms, nepatraukliems, nepatogiems ir net nesaugiems metaliniams suoliukams, kuriuos drauge su tom baidyklėm kur nori stato įtakingas žmogus", - tvirtina Jonas Vaitkevičius.

Menininkai pažadėjo kurti ten, kur jiems bus pasiūlytos palankios sąlygos

2009-07-03 ŠIAULIAI plius

 

__ Fotogalerija
__ Atsiliepimai
__ Organizatoriai

 

 

Šiaulių dailės galerija

__ Rėmėjai

Šiaulių miesto savivaldybė