Buvusios Atgal<<

__ Pavadinimas
Tarptautinis exlibrisų konkursas-paroda ExLIBRIS
__ Apie

 Tarptautinis exlibrisų konkursas-paroda "Ex libris. Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetis". Atidarymas įvyko 2009 m. liepos 3 d. (penktadienį) 17 val. Paroda veikė 2009/07/03-08/17. 

Lietuva ekslibrisuose pasaulio akimis 

Į renginių, skirtų Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui, kroniką pateko ir Dailės galerijoje surengtas ekslibrisų konkursas-paroda. Iš 29 pasaulio šalių suplaukė per 200 ekslibrisų, kuriuos sukūrė 86 menininkai. Geriausieji premijuoti, surengta ekslibrisų paroda iš Jono Nekrašiaus kolekcijos bei pristatyta jo monografija "Lietuva knygos ženkluose XVI-XXI a. pr."

Parodos kuratorius Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Filosofijos katedros dėstytojas Jonas Nekrašius sako, kad anksčiau ekslibrisas buvo naudojamas kaip knygos ženklas. Dabar jis tampa parodų, konkursų objektu. Tai tiražuojamas nedidelės apimties grafikos darbas, atliekamas įvairiomis technikomis - lino ar medžio raižiniu, mecotinta, šilkografija, ofortu, cinkografija, litografija, fotobūdu, kompiuterine grafika. Konkursui buvo iškeltas reikalavimas ekslibrisą kurti tradiciniu būdu.

"Pasaulis mažai sulaukė informacijos apie Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį, o mes, paprašydami menininkų sukurti ekslibrisą, susijusį su šia data, pranešėme apie šį faktą. Sulaukę konkurso rezultatų, gavę išleistą katalogą, dailininkai apie tai papasakos ir kitiems žmonėms. Ekslibrisai, likę Dailės galerijos archyvuose, turės išliekamąją vertę, juos galės tyrinėti studentai", - sako J. Nekrašius.

Konkurso komisija nusprendė neskirti pirmos vietos, nes menininkams skirta tema labai plati ir sunkiai įgyvendinama. Antros vietos nugalėtojais tapo šiaulietis Vaidotas Janulis ir Plamenko Čengič iš Kroatijos. Trečią vietą pasidalijo trys autoriai - Alfonsas Čepauskas, Arpad Šalamon iš Slovėnijos ir Torrill E. Larsen iš Norvegijos. Paskatinamaisiais prizais apdovanoti dar keturi kūrėjai - Jame Todd iš JAV, buvę Šiaulių universiteto studentai Arūnas Augutis ir Laura Guokė bei Šiauliuose gyvenęs Savinijus Katauskas. Paskatinamąjį prizą gavo ir jauniausias konkurso dalyvis - devynmetis Justas Savinijus Petrulis, kurį kurti paskatino senelis.

"Komisijos nariai nežinojo autorių pavardžių, matė tik jų darbus, o komisijos pirmininku buvo išrinktas išeivis lietuvis Adolfas Vaičaitis, trumpai atvykęs į Lietuvą. Darbai buvo vertinami atsižvelgiant į jų meniškumą, originalumą, kompoziciją, kaip buvo atskleista tema ir pasirinkti Lietuvos simboliai", - aiškina parodos kuratorius.

Vaidoto Janulio konkursui pateikti nespalvoti reljefiški darbai dvelkia sakrališkumu tarsi perregimi kalėdaičiai, bylojantys apie krikščionybės pradžią. Anot ekslibrisų autoriaus, pirmasis pasikrikštijo karalius Mindaugas, tad ekslibrisuose vaizduojama ir karaliaus karūna. Kiti autoriai Lietuvos simboliu pasirinko Kryžių kalną, lietuvių ornamentiką, treti - Vilniaus katedrą, tautinės vėliavos spalvas.

Kita ekspozicijos dalis - istorinė. Jonas Nekrašius per 30 metų yra surinkęs tūkstančius ekslibrisų, o parodai pateikė lietuvių autorių darbus, skirtus įžymiems Lietuvos žmonėmis ar įvykiams įprasminti. Parodoje eksponuojami ekslibrisai nuo XVIII a., daugiausia iš tarpukario laikotarpio.

Nuo 1982 m. Lietuvos ekslibrininkų klubui priklausantis J. Nekrašius tvirtina, kad seniausiu Lietuvos ekslibrisu laikomas 1533 metais nežinomo dailininko sukurtas Vilniaus vyskupo knygos nuosavybės ženklas. Šiaulių krašte tarptautiniai ekslibrisų konkursai rengiami nuo 1985 m. Buvo sukurtas ekslibrisas jubiliejų mininčiam Pakruojui, alaus daryklai "Gubernija", ŠU Humanitariniam fakultetui. Pakruojo dvare veikia Ekslibriso muziejus, o prieš aštuonerius metus toks muziejus įsteigtas ir Šiaulių apskrities P. Višinskio bibliotekos Meno skyriuje.

Jonas Nekrašius pasakoja, kad ekslibriso tradicijos Lietuvos kultūroje yra išskirtinės. Net sovietmečiu menininkai galėjo dalyvauti tarptautiniuose konkursuose, kur laimėdavo prizų. "Grafikai, atradę laisvą nišą, dėdavo ekslibrisus į voką ir siųsdavo konkursams, o kadangi kūrinys atrodydavo kaip atvirukas, tai niekam niekur ir neužkliūdavo", - teigia jis.

Ekslibrisus Lietuvoje kūrė Gerardas Bagdonavičius, vienas pirmųjų gavęs tarptautinio konkurso, vykusio Los Andžele, diplomą. Jo sukurtas ekslibrisas puikuojasi ir Dailės galerijoje greta Pauliaus Galaunės, Eduardo Juknevičiaus ir V. Kosciuškos parodai išdidintų ekslibrisų.

"Rengdamas senesnių didelio formato ekslibrisų ekspoziciją atrinkau tokius, kurie vienaip ar kitaip susiję su Šiauliais. Kauniečio dailininko P. Galaunės kurtas knygos ženklas skirtas Vaižgantui, kuris yra kunigavęs Kurtuvėnų miestelio bažnyčioje. E. Juknevičius yra šiaulietis, o V. Kosciuška knygos ženklą skyrė kolekcininkui, menotyrininkui Edmundui Laucevičiui, irgi gyvenusiam mūsų mieste. Tarsi filme "Da Vinčio kodas" - kiekvienas ekslibrisas turi savo kodą", - šypsosi parodos kuratorius.

Siauliaiplius archyvas

 

__ Fotogalerija
Šioje galerijoje nėra nuotraukų
__ Atsiliepimai
__ Organizatoriai
Šiaulių dailės galerija
__ Rėmėjai
Šiaulių miesto savivaldybės administracija