Buvusios Atgal<<

__ Pavadinimas
Alvydo Lukio fotografijos paroda DJV ir knygos BŪTASIS TĘSTINIS pristatymas
__ Apie

Alvydo Lukio (Vilnius) fotografijos paroda "DJV" ir šio menininko knygos "būtasis tęstinis" pristatymas. Atidarymas įvyko 2009 m. gegužės 8 d. 16 val. Paroda veikė 2009/05/08 - 06/13.  

Vita Morkūnienė. Kasdienybės pakylėjimas A.Lukio fotografijose

Iki birželio vidurio Šiaulių dailės galerijoje eksponuojama fotomenininko Alvydo Lukio paroda „DJV. Sublimuota realybė“. Per parodos atidarymą pristatyta ir jo fotoesė knyga „Būtasis tęstinis laikas“.

Iš Šiaulių kilęs menininkas su gimtuoju miestu palaiko glaudžius asmeninius ir kūrybinius ryšius – iš Vilniaus nuolatos grįžta su parodomis, o pastaraisiais metais ir su paskaitomis – dėsto Šiaulių universiteto Audiovizualinio meno katedroje. Vilniuje užsiima ne tik kūryba, A. Lukys yra Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijų meno katedros vedėjas, profesorius.

Viename interviu A. Lukys yra prasitaręs, kad fotografija jam yra mąstymas vaizdais, filosofavimas. Tai gali būti raktas į autoriaus kuriamą vaizdų pasaulį.

Žiūrėdamas į A. Lukio fotografijas, žiūrovas greičiausiai nealps iš susižavėjimo ir neaikčios: „Dieve, kaip gražu“. Jose nėra jūros tolių, kalnų viršūnių, širdį gniaužiančių saulėlydžių ar kitų įspūdingų gamtos vaizdų. Nėra jose ir įsimintinų portretų, žmonijai nusipelniusių žmonių veidų. Jose paprasčiausi kasdieniški vaizdai, kokių šimtai kasdien praplaukia pro mūsų akis ir į kuriuos tik retkarčiais užmetame žvilgsnį – nuolatos bėgdami, skubėdami ir vis tiek nespėdami, lenktyniaudami su laiku, besigalynėdami su gyvenimo iššūkiais, spręsdami svarbias, o kartais ir visai beprasmes buities ir būties padiktuotas lygtis.

Tačiau to paties po galerijos salę besižvalgančio žiūrovo laukia kitas netikėtumas – stabtelėjęs prie kažkurios iš tų neįsimenančių fotografijų jis gali patirti žodžiais sunkiai nusakomą, bet daugeliui pažįstama jausmą – kad tai, ką mato prieš savo akis, jau yra kažkada matęs, greičiau – patyręs. Praeityje, o gal ateityje, šiame, o gal ankstesniame gyvenime? „Deja vu“– taip žmogaus sielos tyrinėtojai įvardija šį psichikos fenomeną.

Stabtelėjęs suprasi, kad fotografijų autorius ėmėsi ne tokios menkos užduoties: iš kasdienybės detalių, buities vaizdų „numegzti“ tinklą ir juo sugauti tą paslaptingąjį šeštąjį pojūtį. Ne toks jau paprastas uždavinys – išgryninti ir pakylėti nuo žemės kasdienybės išgyvenimą. Savo fotografijomis autorius siūlo kitaip pažvelgti į realybę, pamatyti ją kitokią.

Fotografijose užfiksuoti Vilniaus, Paryžiaus ir Niujorko vaizdai. Nuotraukos be pavadinimų, neįvardytos konkrečios vietos ir laikas, kada jos sukurtos. Ne tai svarbiausia. Svarbiau – santykis su supančiu pasauliu, autentiškas žvilgsnis į kiekvieną detalę, kuri atgyja žmogaus prisiminimuose ir daro pasaulį jaukesnį ir savesnį.

Visos parodos nuotraukos sukurtos mobiliuoju telefonu.

Kodėl profesionalus fotografas savo kūrybos priemone pasirinko tokį banalų ir visiems prieinamą mūsų kasdieninio gyvenimo atributą? Ar įmanoma juo sukurti ryškius, meniškus ir įsimenančius vaizdus? Kas tai: manieringumas ar konceptualiai priimtiniausia ir tinkamiausia išraiškos priemonė? Į šiuos ir panašius klausimus A. Lukys atsako panašiai. Kad jam svarbiau yra ne vaizdų ryškumas, o vaizdų kalba. Kad fotografijoje, kaip ir kituose menuose, svarbiausia yra mintis, idėja, autoriaus pasaulio ir gyvenimo supratimas, jo žmogiškoji pozicija, o ne techninių priemonių tobulumas ir jų galimybių demonstravimas. O miglelė, kuri atsiranda fotografuojant telefonu, ne kliudo, o kaip tik padeda atskleisti paslaptingąjį „deja vu“ fenomeną.

Mobiliuoju telefonu A. Lukio sukurta vaizdinė estetika artima pasąmonės fiksuojamiems vaizdams. Taip atsiranda daugiau galimybių su fotografijos pagalba pažvelgti ne tik į pasaulį, bet ir į save.

VšĮ „Bernardinai.lt“


__ Fotogalerija
Šioje galerijoje nėra nuotraukų
__ Atsiliepimai
__ Organizatoriai

Šiaulių dailės galerija

__ Rėmėjai