Buvusios Atgal<<

__ Pavadinimas
Šiaulių krašto retrospektyvinė tautodailės paroda LIETUVIŠKAS SUVENYRAS LIETUVOS TŪKSTANTMEČIUI
__ Apie

 

Šiaulių krašto retrospektyvinė tautodailės paroda „Lietuviškas suvenyras Lietuvos tūkstantmečiui“. Kartu su šia paroda atidarytos autorinės Virginijos Sufinskienės keramikos ir Antano Dundulio tautinių juostų parodos.

Atidarymas įvyko 2009 m. vasario 28 d. 13 val. Paroda veikė iki 03-28.

Praėjusį šeštadienį Šiaulių dailės galerijoje buvo tikra apgultis – ir garbaus amžiaus žmonės, ir tėvai, nešini kūdikiais, rinkosi pasižiūrėti, ką įdomaus sukūrė Šiaulių krašto tautodailininkai – čia vyko retrospektyvinė tautodailės paroda "Lietuviškas suvenyras Lietuvos tūkstantmečiui". Tautodailininkai, panašu, pastaraisiais metais padirbėjo iš peties – parodai pateikta per 1400 darbų nuo mažučių nertų angeliukų iki masyvių medžio drožinių.

Apdovanoti šeši geriausi tautodailininkai

Tradicine tapusi tautodailininkų paroda kasmet sulaukia maždaug tiek pat liaudies meistrų ir jų darbų. Parodoje panoro dalyvauti beveik 400 tautodailininkų, vis dėlto šįmet rengiama paroda "Lietuviškas suvenyras Lietuvos tūkstantmečiui" yra išskirtinė – jos atidarymas pritraukė itin daug lankytojų. "Labai džiaugiuosi, kad tautodailininkų nemažėja ir kad jų menas sulaukia vis didesnio visuomenės susidomėjimo", - savaitraščiui "Šiauliai plius" sakė parodos rengėja, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių bendrijos vadovė Laima Kelmelienė.

Kartu su Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti skirta paroda atidarytos ir dvi autorinės - Virgilijos Silvestros Šufinskienės keramikos ir Antano Dundulio tautinių juostų - parodos. Šie autoriai itin pagerbti – jų darbai pripažinti vertais gauti "Aukso vainiką". Pasak L. Kelmelienės, parodos metu išaiškinami tie autoriai ir darbai, kurie verti keliauti į respublikinę, Kėdainiuose vyksiančią tautodailininkų darbų parodą – čia geriausiems kūrėjams bus užkabinti "Aukso vainikai".

Geriausiu tautodailininku taikomojo meno kategorijoje pripažintas radviliškietis Edmundas Gaubas, kuris net penkerius metus iš medžio drožė milžinišką paveikslą "Lietuviai grįžta".

Antroji vieta skirta tapytojai iš Akmenės Elenai Adomaitienei. Nors moteriai jau 79 metai, ji yra nuolatinė parodų dalyvė. Trečiosios vietos verta kūrėja komisija pripažino Angelę Steponavičienę. Moters karpiniai reikalauja daug kantrybės ir fantazijos – tuo galėjo įsitikinti ir parodos lankytojai.

Taikomosios dailės kategorijoje pirmoji vieta atiteko šiauliečiui Antanui Dunduliui, kuris juostas audžia jau dvidešimt penkerius metus. Pasak L. Kelmelienės, anksčiau vyras audė su žmona, bet šiai išėjus amžinybėn pomėgio neatsisakė. A. Dundulio profesija - inžinierius, matematikas, tad šie dalykai jam turbūt padeda kurti. A. Dunduliui talkina ir jo dukra Edita Dapšienė. Juostos išskirtinės tuo, kad audžiamos atsižvelgiant į šalies regionų tradicijas, dominuojančius raštus.

Antroji vieta skirta keramikei iš Kuršėnų Virgilijai Silvestrai Šufinskienei, trečioji - Nijolei Smailienei už senoviniu pynimo būdu kuriamus pinikus, audimą. Kryždirbystės kategorijoje nugalėtojų neišrinkta.

Apdovanoti Dievo

Tautodailininkų parodoje eksponuojamos visos vaizduojamojo ir taikomojo liaudies meno šakos: tapyba, grafika, karpiniai, skulptūra, medžio dirbiniai, keramika, tekstilė, rankdarbiai, kalvystė, pynimas iš vytelių, juvelyrika, paprotinis menas (verbos, margučiai, kaukės, sodai). Šiaulių krašto tautodailininkai ir balsingi. Parodos atidarymo metu žiūrovams dainavo jų ansamblis "Margulis". Devyniolika metų dainuojantiems marguliečiams vadovauja Birutė Poškienė.

Pasak L. Kelmelienės, tautodailininkais tampa tie, kurie yra Dievo apdovanoti įvairiais gabumais ir nori tai parodyti. "Jie negali nekurti", - sakė ji ir pridūrė, kad daugelis liaudies meistrų ir gyvena iš savo kūrybos – dalyvauja mugėse, darbus neša į vienintelę tautodailininkų parduotuvę Šiauliuose "Devyni broliai".

L. Kelmelienė tautodailininkams vadovauja jau 23 metus. Per šį laiką tautodailininkų nesumažėjo, nors karta ir pasikeitė. Tautodailininkais tapęs jaunimas iš aktyvios veiklos kurį laiką pasitraukia, tačiau, susikūręs gerbūvį, paauginęs vaikus ir perkopęs per 40 metų, vėl grįžta prie savo pomėgio kurti. Užaugo nauja keramikų karta, atgaivinami audimo amatai. "Svarbiausias dalykas – žmonės įtraukiami į bendrą veiklą. Jie lanko seminarus, dalijasi patirtimi. Kartais žmogui pakanka vien pasakyti gerą žodį, kaip gražiai jis darbuojasi, ir jis kūrybos neapleidžia",- sakė L. Kelmelienė.

Šiaulių krašto archyvas

 

__ Fotogalerija
__ Atsiliepimai
__ Organizatoriai

Lietuvos tautodailės sajungos Šiaulių skyrius

Šiaulių dailės galerija

__ Rėmėjai

Šiaulių dailės galerija

Šiaulių miesto savivaldybės administracija