Buvusios Atgal<<

__ Pavadinimas
Šiaulių dailės galerijos 15 metų: misija įmanoma
__ Apie

Sigita Inčiūrienė

 
Nemėgstu sukakčių ir jubiliejų. Jei įmanoma, stengiuosi jų išvengti kartu su pompastiškais sveikinimais, standartinėmis padėkomis plastikiniuose rėmeliuose ir privalomais furšetais.
Bet būna ir tokių sukakčių, kurių praleisti negalima, nes tai – galimybė pareikšti dėkingumą, solidarumą, gal net ištikimybę. Tikriausiai su panašiomis mintimis daugelis skubėjo į Šiaulių dailės galerijos 15 metų gimtadienį. Bet galerijos šeimininkai netikėtai viską apvertė aukštyn kojomis – patys dėkojo pasitikdami prie durų ir kiekvienam atėjusiam įteikdami po gėlę.
Violetiniais irisų žiedais publikos rankose pražydusi galerija Algirdo Puipos piešinių, Vytauto Balčyčio fotografijų ir didžėjų miksuojamos stilingos elektroninės muzikos fone netikėtai tapo ryškia gyva instaliacija.
Kaip sako menotyrininkė Ramutė Rachlevičiūtė, kaskart atėjęs į šią galeriją, gali patirti nuostabą, atradimo džiaugsmą, nes nežinai, ką čia atėjęs pamatysi, nesi užprogramuotas.
O gal atvirkščiai – galerijos lankytojai jau yra užprogramuoti netikėtumams. Atėjusiems į čia rengtas drąsias parodas, netradicinius renginius, ne kartą teko pasitikrinti savo šiuolaikinio meno sampratą, dar kartą savęs paklausti, kur apskritai yra meno ribos.
Galerijos direktoriaus pavaduotojas, čia sklandančių ir įkūnijamų idėjų „bankas“ menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis prasitarė, kad pats stebėjosi vartydamas per penkiolika metų susikaupusių parodų plakatų šūsnį, sklaidydamas laikraščiuose spausdintų poleminių straipsnių iškarpas. Ar dabar užtektų drąsos platinti mieste tokius šokiruojančius plakatus? Ką jau kalbėti apie pačias parodas... Anot Virginijaus, visuomenė, nepaisant garsiai deklaruojamos laisvės, dabar yra ribotesnė, įtaresnė nei prieš dešimtmetį.
Dar daugiau – šiandien beveik nebelieka ribų tarp meno ir verslo, kultūros ir politikos, undergroundo ir pramogos. Tokioje situacijoje patogu manipuliuoti, įtarinėti, painioti kitus ir patiems susipainioti. Prisiminkim, pavyzdžiui, kiek aistrų kilo dėl Jono Meko vizualiųjų menų centro steigimo, kiek kaltinimų skriejo Meko adresu, kaip lengvabūdiškai laidota net pati FLUXUS idėja.
Neseniai kaltinimai ir vėl buvo laidomi Šiaulių dailės galerijos adresu. Rugsėjo mėnesį šalia galerijos du pripažinti estų menininkai iš su Šiauliais draugaujančio Parnu miesto surengė specialiai Šiaulių dienoms kurtą performansą „Gimtadienis“. Po kelių mėnesių, prieš pat Naujuosius, vietiniame laikraštyje buvo paskelbtas atviras laiškas, kurį pasirašė trys miesto garbės piliečiai, tarp jų – vyskupas ir garbaus amžiaus menotyrininkas. Laiške piktinamasi apsišaukėlių „menininkų“ akcija, kurios metu demonstruotas nuogas kūnas, menininkų pora ir juos globojusi galerija apkaltinti parodę nepagarbą miesto žmonėms. Pasirodžius publikacijai, užvirė aistringos diskusijos, vėl bandyta aiškintis seniai atrastas tiesas apie šiuolaikinio meno paskirtį ir prigimtį.
Bet juk šiuolaikinis menas ir randasi tik drumsdamas ramybę, laužydamas nusistovėjusias taisykles, keldamas prieštaringas diskusijas.
Prieš penkiolika metų Šiaulių dailės galerija suformulavo savo misiją: būti šiuolaikinio meno, šiuolaikinės kultūros centru, skleisti kultūros svarbos, kūrybinės laisvės ir meninių ieškojimų idėjas, formuoti kūrybingą, mąstančią, atvirą auditoriją. Misija nepaprasta – nepalyginamai lengviau rengti tradicines parodas, o į jų atidarymus publiką kviesti pagal nusistovėjusį sąrašą. Taip paprasčiau, mažiau rizikos suklysti. Iš pradžių tik reikia apsimesti, kad niekas aplinkui nesikeičia, o paskui ir pats pradedi tuo tikėti.
Bet, kaip pasakė dažnai į Šiaulių dailės galeriją užsukantis eseistas Rolandas Rastauskas, juokingi yra tikintys, kad išgyvens nepastebėdami laikmečio, kuriame gyvena.
Šiaulių dailės galerijos veikla paremta kitokiais principais. Sąžiningai laikydamasi užsibrėžtos krypties, drąsi, atvira naujovėms ir žmogiškam bendravimui, galerija tapo didžiausiu ir svarbiausiu Šiaurės Lietuvos meno centru. Čia ne tik rengiamos miesto, visos Lietuvos, užsienio menininkų parodos, bet ir vyksta konferencijos, literatūros vakarai, koncertai, kino ir videofilmų peržiūros, pristatomi įvairiausi tarpdisciplininio meno projektai.
Žinomiausias galerijos renginys – tarptautinis šiuolaikinio meno festivalis VIRUS. Kasmet rudens pabaigoje rengiamas festivalis išsklaido tamsą ir liūdesį įvairiausiais šiuolaikinio vaizduojamojo meno, šokio, muzikos, kino, gatvės meno, mados renginiais, netikėtais menų sintezės projektais. Teorinėse tarpdisciplininėse VIRUS`o konferencijose gvildenami šiandieniniai reiškiniai – susvetimėjimo formos, siaubo pavidalai, vaizduotės mutacijos ir pan. Į festivalio programą harmoningai įsikomponuoja ir Europos literatūros dienos – įvairiomis kalbomis savo kūrybą skaito į Šiaulius suvažiavę Lietuvos ir užsienio šalių prozos meistrai. Taip VIRUS`o dėka Šiauliai porai savaičių tampa svarbiausiu Lietuvoje šiuolaikinio meno centru.
Unikalus ir kasmet Šiauliuose rengiamas metalo laužo skulptūrų pleneras „Kontrapunktas“. Iš rūdyti pasmerkto metalo laužo sukurti netikėčiausi meno kūriniai kuriam laikui apsigyvena viešosiose miesto erdvėse, jas sušildo ir sužmogina.
Dar vienas išskirtinis galerijos renginys – Medijų meno festivalis ENTER, kuris ir šį balandį kvietė medijų menininkus, teoretikus ir mėgėjus kelioms dienoms pasinerti į skaitmeninių vaizdų, elektroninių garsų pasaulį, pabandyti apčiuopti šiuolaikinio meno pulsą.
Šiaulių dailės galerija orientuojasi į atvirą, smalsią, mąstančią auditoriją, pati ją ir augina, įvairiausiomis edukacinėmis programomis ugdydama jauniausių žiūrovų atvirumą šiuolaikiniam menui ir skatindama jų kūrybingumą. Išradingai stengiamasi suvilioti ir dėl abejingumo ar tingumo galerijų vengiančią publiką. Šiuolaikinis menas pastoja kelią praeiviams pėsčiųjų bulvare, įsiveržia į kitas netikėčiausias miesto erdves.
Taigi misija įmanoma. Tik reikia tikėti tuo, ką darai.
__ Fotogalerija
Šioje galerijoje nėra nuotraukų
__ Atsiliepimai
__ Organizatoriai
__ Rėmėjai