Buvusios Atgal<<

__ Pavadinimas
Aleksandro ir Viktoro Ostašenkovų paroda MANO ŠIAULIAI
__ Apie
MIESTO SIELOS PAIEŠKOS
 
Kai menininkui rūpi miestas, kuriame gyvena, natūralu, kad visus darbus ir mintis skiria būtent jam. Miestas jam - tarsi geriausias draugas, motina ar vaikas, kurio ir liūdesys, ir džiaugsmas išgyvenamas gerokai intymiau. Tokių išgyvenimų kolekcija – dviejų šiauliečių brolių menininkų paroda „Mano Šiauliai“.
 
Nuo idėjos iki parodos – keli metai
Šiaulių dailės galerijoje fotografijos ir tapybos parodą surengė broliai Aleksandras ir Viktoras Ostašenkovai. Tai pirmoji paroda, kurią jiedu surengė kartu. Bendros parodos idėją prieš keletą metų pasiūlė menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, kai Aleksandras surengė vieną iš daugelio savo fotografijų parodų. Pagrindinė priežastis inicijuoti brolių parodą buvo ta, kad Aleksandras - gerai mieste ir visoje Lietuvoje žinomas fotomenininkas, o Viktoras savo darbus parodo kasmetinėse miesto dailininkų parodose ir vėl metams dingsta iš meno erdvės. Idėja materializuota, o rezultatas - bendra brolių kūrybos paroda, skirta pasikalbėjimams su gimtuoju miestu ir su savimi. Šią parodą miestiečiai sutiko itin palankiai, pagerbdami autorius itin gausiu apsilankymus jos atidaryme.
 
Kūrybinis dipolis
Paroda „Mano Šiauliai“ – tai subtiliausios, giliausios ir kartais visiškai netikėtos miesto įžvalgos. Čia susitinka du kūrybiniai poliai – Aleksandro fotografija ir Viktoro tapyba. Nespalvoti foto vaizdai ir mirguliuojanti spalvų gausybė tapybos darbuose. Lakoniški, neperkrauti, švarūs bei estetiški nuotraukų kadrai ir žmonių, daiktų, miesto fragmentų gausiai pripildytos drobių plokštumos. Miesto tikrumo paieškos nepažįstamuose veiduose, gatvėse ir sienose Aleksandro darbuose bei miesto konstravimas iš savo artimųjų gyvenimo posūkių, iš daiktų, liudijančių jų buvimą ar prisilietimą, ir net iš juos globojančių žvaigždynų Viktoro tapyboje. Visiškai skirtingą brolių meninę kalbą ir raišką vienija pats miestas – čia jie gimė ir augo, čia praleistas beveik visas gyvenimas, čia jų šeimos, vaikai, anūkai. Ostašenkovų giminėje daug kūrybingų asmenybių. Jiems rūpi miestas visa savo esybe – jo istorija ir paveldas, yrantys pastatai ir besikeičiančios gatvės, o svarbiausia - ten gyvenantis žmogus. Tai lyg savojo miesto patriotai ir metraštininkai.
 
Kiti tikri Šiauliai
Parodos išskirtinumas – netradicinių miesto vaizdų ir požiūrio į Šiaulius perteikimas ir akcentavimas. Čia nėra patetikos, apsimetinėjimo ir dirbtinio šventiškumo. Daugiau rimties ir išgyvenimų, stabtelėjimų ir susimąstymų, intymių ir asmeniškų žvilgsnių į miesto vidinius ir nematomus užkaborius, į pačias miesto sielos gelmes. Parodoje žiūrovas neturės galimybės žvelgti į išpuoselėtus ar reprezentacinius miesto atvirukus. Menininkų tikslas visai kitas – parodyti ne tokį miestą, kokį norėtume matyti, bet tokį, koks jis yra iš tikrųjų. Kokį kuria patys žmonės, tapdami miesto veido ir charakterio sudedamosiomis dalelėmis. Tai paskata visiems į savąjį miestą pažvelgti kitaip, pamatyti, tai ko dar niekada čia nematei ar tiesiog nepastebėjai.
Kai kurios Aleksandro fotografijos gimė po nemalonių susidūrimų su verslininkais ar politikais ieškant paramos savo projektų įgyvendinimui. Pasak menininko, tokiomis minutėmis norisi sprukti į tolimiausius miesto pakraščius, kuo toliau nuo tuštybės. O tuose užkampiuose neretai atrandamas tikrasis miestas, tikrieji žmonės su visa savo nuogybe ir skauduliais. Jie ir tampa A.Ostašenkovo fotografijų personažais ir objektais. Meninkas apgailestavo dėl kai kurių vienadienių beverčių dalykų puoselėjimo ir nusigręžimo nuo kultūrinių vertybių Šiauliuose, nors ši tendencija būdinga visam šiuolaikiniam pasauliui. Fotomenininko kūryba – nuosekli, vientisa ir nesumeluota. Ką befotografuotų Aleksandras – gyvenimą ar mirtį, portretą ar peizažą, jis lieka ištikimas savo idėjai ir sąžiningas pats su savimi. Jam nerūpi išoriniai blizgučiai ir greit kintančios vertybės. Jo tikslas – atrasti tikrumą ir amžinas tiesas tiek žmogaus, tiek miesto vidiniuose pasauliuose. Tokios kryptingos kūrybinės veiklos rezultatas – praėjusiais metais išleistas meninės fografijos albumas „Kitas krantas“, kurį galima pavadinti didžiuliu įvykiu tiek Šiaulių, tiek Lietuvos meno gyvenime bei nauji planai išleisti fotografijų albumą apie Šiaulius.
 
Mitologizuotas miesto paveikslas
Parodos atidaryme kalbėjęs menotyrininkas prof. Vytenis Rimkus pastebėjo savitą menininkų bruožą atrasti visai kitą miestą. Žvelgdamas į fotografijas ar tapybos darbus vos gali apčiuopti tą giją, jungiančią matomą vaizdą ir suvokimą, jog tai tie patys Šiauliai, kurio gatves mini diena po dienos, bet nepastebi daugelio esminių dalykų. Menotyrininkas V.Kinčinaitis išskyrė dar vieną parodos bruožą, vienijantį abu menininkus. Tai mitologizuotas miesto vaizdas, būdingas abiejų menininkų kūrybai. Broliai sukuria savitus miesto mitus, kurių prigimtį dažnai žino tik jie patys. Įvairiausios istorijos, įvykiai ir žmonės sugula netikėtose pasąmonės lentynėlėse, kūrybos procese atrasdami savo nišas. Gimsta naujos intymios miesto legendos ir mitai, kiekvienoje fotografijoje ar tapybos darbe atskleidžiantys vis kitą požiūrį ar išgyvenimą.
Mitologizuotas ir individualių menininko fanatazijų bei prisiminimų kuriamas miestas ypatingai ryškus Viktoro tapyboje. Kūrinių ciklas „Žvaigždynai virš Šiaulių“ tarsi nukelia į kitas dimensijas, kur kryžiuojasi pasakojimas apie artimą ir brangų žmogų, jo aplinką ir daiktus, miestą, kuriame jis gyvena ir net jį globojančias žvaigždes. Jo tapyboje gausu prisiminimų apie pokarinius Šiaulius, ypatingus ir mielus miesto kampelius bei vaikystės kiemus. Ir itin šiltai suskamba Viktoro tariami žodžiai: „Aš labai myliu Šiaulius“.
O Aleksandras savo tekste apie miestą sudėlioja paskutinius taškus: „JIS jau buvo, kai TU čia atsiradai: išmintingas, tęsiantis savo istoriją, atlaidžiai žiūrintis į mūsų ir savo likimus. Melancholiškas, šventiškas, kartais susimąstęs, kartais depresuojantis, net tragiškas. JIS talpina savyje įvykius, karus, revoliucijas, meilę ir silpnybes, gimimą ir mirtį, prisiminimus ir atmintį, laikinumą ir amžinybę. Mano miestas...“
Ernesta Šimkienė
__ Fotogalerija
__ Atsiliepimai
__ Organizatoriai

Šiaulių dailės galerija

__ Rėmėjai