Buvusios Atgal<<

__ Pavadinimas
Teminė vaizduojamojo meno paroda EUROBUITIS
__ Apie

Ramunė Staškevičiūtė (Kaunas). Iš ciklo "Elta praneša". Šiaulių dailės galerijoje kartu atidarytos trys parodos. Pristatyta devynių Kauno dailininkų vaizduojamojo meno paroda "Eurobuitis". Tuo pačiu metu kitoje galerijos salėje duris atvėrė kauniečių Gytauto Balkevičiaus ir Mindaugo Pauliuko projektas "Nesibaigianti enciklopedija". Gytautas Balkevičius taip pat atidarė personalinę tapybos parodą iš ciklo "Natiurmortai".

Projektas "Eurobuitis" skirtas Lietuvos stojimui į Europos Sąjungą paminėti, nors iš pradžių menininkai parodą buvo pakrikštiję vardu "Būtis". Pastarųjų dienų įvykiai privertė pakeisti pavadinimą.

Projekto kuratorius Evaldas Mikalauskis (Kaunas) tikino, kad menininkai nesiskiria nuo kitų žmonių: "Mes taip pat pasinėrę į kasdienybę. Nepakylame į dausas ir liekame ant žemės. Valgome, miegame, einame į parduotuves. Dabar populiaru ironizuoti. Menininkai pasišaipo iš vartotojiškos kultūros, kasdieninių prekių vergijos. Daugelis projekto autorių savo darbais skatina žmones pažvelgti į save iš šalies. Šiek tiek atsitraukti nuo užburto kasdienybės rato - ėdimo, tuštinimosi, sekso".

Evaldas Mikalauskis šiauliečiams pažįstamas. Šis menininkas pernai surengė savo darbų loteriją - atnešusieji vyno butelį galėjo nežiūrėdami išsitraukti vieną meno kūrinį. Kai kurie grafikos darbai buvo verti kelių šimtų litų.

Evaldui Mikalauskiui svarbiausia ne užsidirbti, o bendrauti, todėl per projekto "Eurobuitis" atidarymą "paskerdė" kiaulę. Išpjautą iš medžio drožlių plokštės gyvulio siluetą menininkas dalijo ir pardavinėjo turgaus kainomis. Paaukota lietuviška degloji uždirbo menininkui šimtą litų.

Evaldas Mikalauskis šią akciją pavadino "kiaulės aukojimu buičiai", arba "gana pigus menas į namus".

Ernesta Šimkienė, Dailės galerijos vyriausioji specialistė, paaiškino, jog "Eurobuitis" - vakarietiški dalykai, į kuriuos, patys to nepastebėdami, pasineriame: "Gyvenimas verda tik didžiuosiuose prekybos centruose. Daugelio parodoje dalyvavusių Kauno menininkų darbai pralinksmina sveiku požiūriu į gyvenimą".

Virginijus Kinčinaitis, Šiaulių dailės galerijos menotyrininkas, teigė, kad projekto menininkai vaizduoja paradoksalią situaciją - vartotojiškoje visuomenėje daiktai tampa svarbesni už žmones.

Šią mintį pratęsė filosofas Gintautas Mažeikis: "Nebloga paroda. Ją žiūrint kyla įvairiausių minčių. Menininkai įspėja: jei gyvensime vartotojiškame pasaulyje ir kursime vartotojišką istoriją - tremtiniams pavydėsime jų sunkios dalios. Jie bent istoriją tikrą turėjo. Mes tik keičiame lipdukus ant vienodų pieno butelių. Vėliava iš raudonos virto mėlyna. Ką daryti? Dabar turime dvi vėliavas, o stovas joms tik vienas - kurią kelti? Bet kokiu atveju - ištiko Lietuvą reikšmingas įvykis. Būsiu padaręs kažką reikšminga, jei šia proga išgersiu butelį alaus". Projekto "Eurobuitis" kuratorius Evaldas Mikalauskis (Kaunas), per parodos atidarymą "paskerdė" kiaulę.

Šiaulių krašto archyvas

__ Fotogalerija
Šioje galerijoje nėra nuotraukų
__ Atsiliepimai
__ Organizatoriai
Šiaulių dailės galerija
__ Rėmėjai